23 May 2013

Stripburger na bienalu Formula Bula v Parizu!

Formula Bula, Pariz – Saint-Ouen, 
23. - 26. maj 2013

Stripovski in grafični bienale Formula Bula, ki ga organizira združenje Ferraille, postavlja dela sodobnega stripa ob bok stripovskim klasikam. Na letošnji ediciji festivala  sodelujejo avtorji iz Brazilije, Švedske, ZDA, Argentine in Francije. Med njimi tudi dolgoletni prijatelj Stripburgerja Peter Kuper in legenda ameriškega underground stripa Kim Deitch.

Stripburger bo sodeloval s priložnostno razstavo tiskovin, projekcijo animiranega filma Stripburger v gibanju (režija: Boris Dolenc), vodenjem jam sessiona in stojnico. Stripburger bosta zastopala stripovska avtorja in člana uredništva David Krančan in Domen Finžgar.


Več informacij na http://formulabula.tumblr.com/

 

15 May 2013

Matej Kocjan Koco: Skrivnostni svet elementov

 
Matej Kocjan Koco:

Skrivnostni svet elementov. 
Razvoj sodobne kemije v stripu. 
 posebna izdaje revije Stripburger
zbirka Republika Strip #18,
barvna naslovnica, 112 čb str., A4, 9 eur

Matej Kocjan Koco je stripovski avtor in likovni pedagog, kar napeljuje na misel, da je njegova poklicna deformacija zaslužna za to, da se je odločil ustvariti poučno stripovsko branje. Njegov zadnji strip namreč ni samo gola zabava ali likovno-literarni žanr, ampak je lahko tudi uporabno in koristno pedagoško orodje. Mnogi dobro poznamo stripe in ilustracije Boža Kosa iz prenekaterega slovenskega naravoslovnega učbenika. Ker se strip nahaja na stičišču risane podobe in pisane besede, je najučinkovitejši pripomoček za karseda plastično in nazorno prikazovanje česar koli že, tudi tistih reči, ki že skoraj po definiciji nočejo v mlade razgrete glave.

Zato je Kocov Skrivnostni svet elementov dobrodošla popestritev učnega in poučnega gradiva za osnovnošolce in srednješolce. Ni mišljena kot nadomestek za uradno delovno gradivo, je pa odlično bralno dopolnilo za vse, ki jih zanima še kaj več, kot piše v učbeniku. Prav tako bo branje 'Skrivnostnega sveta elementov' pomagalo tudi tistim, ki jim je kemija bolj španska vas, da bi na morda drugačen način dojeli osnovne principe in zakonitosti kemije ter snovi, ki nas obdajajo.

Strip je zasnovan na knjigi Povesti o elementih avtorja I. Nečajeva (r. Jakob Salomonovič Pan, 1906–1941), ki je bila prvič objavljena v Rusiji leta 1940. Skrivnostni svet elementov ni zgolj povest o elementih, ampak predvsem o tem, kako in zakaj so jih odkrili. Je povest o razvoju sodobne kemije, hkrati pa o kemikih ter drugih znanstvenikih, s pomočjo katerih skušamo razumeti ta svet. Brez njihovih odkritij tudi naše sodobno življenje ne bi bilo takšno, kot je. Skrivnostni svet elementov lahko beremo kot zabavno pripoved, s katero lahko vsak učitelj naravoslovja  približa kemijo svojim učencem, dijakom, študentom ... Obenem pa je tudi precej več: je hvalnica in  spomenik človeškemu Razumu, ki se trudi spoznavati in dojeti svet okoli sebe. Doba razsvetljenstva torej še ni minila, zdi se da je le obtičala v bonaci, Skrivnostni svet elementov pa je nov in svež veter v njena jadra.