24 January 2011

Slovenski strip v nizozemščini!

Nizozemsko-belgijska stripovska spletna stran, imenovana Stripster, www.stripster.eu, ki deluje ze 10 let, je namenjena stripu, napisanem v nizozemščini. Na njej objavljajo svoje izdelke tako poklicni kot ljubiteljski striparji. Vsak teden na njej objavijo novo zbirko stripov, ki potem ostanejo na voljo uporabnikom v arhivu. Na spletni strani najdemo tudi bloge, recenzije, novice in forum o stripih.

Od 22. januarja je na www.stripster.eu v fokusu slovenski strip.

Slovenia Special vsebuje stripe Mateja Lavrenčiča, Kocota, Kaje Avberšek, Jakoba Klemenčiča, Izarja Lunačka, Marjana Mančka, Marka Kocipra, Gorazda Vahna, Dušana Kastelica in Santiaga Martina.

Santiago Martin je tudi zbral in uredil slovensko sekcijo.

17 January 2011

Pojoči grad, risana zvočna predstava


Peter Kus, Kaja Avberšek :::
Pojoči grad, risana zvočna predstava
(po motivih pravljice Slavec, H.C. Andersena)
http://grad.ops.si

Premiera: sreda, 26. januar 2011 ob 19.00, KD Španski borci,
vstopnina: 5 eur

Avtor izvirne zasnove projekta Pojoči grad Peter Kus je skladatelj in gledališki ustvarjalec. V svojih avtorskih predstavah raziskuje področje, kjer se križata glasba in gledališče, v zadnjem času pa se posebej posveča možnosti uporabe glasbenih instrumentov kot scenskih
elementov, rekvizitov ali lutk (predstavi Kralj prisluškuje in Izgubljeni ton).

Vsebinsko izhodišče predstave Pojoči grad je pravljica o kralju, ki je hotel postati čim bolj podoben slavčku. Ptiček je živel na njegovem vrtu in prelepo prepeval, zato ga je občudoval ves svet. Da mali pevec njegovi visokosti ne bi ukradel vse pozornosti, se je kralj odločil, da bo svoj grad spremenil v ogromen glasbeni instrument.

Predstava je namenjena otrokom starejšim od 5 let.
Dolžina: 45 min.

03 January 2011

ŠPEH /// Zatreskan v Tino: Dave Cooper

zbirka Ambasada strip 08 / 136 strani / barvno /dec. 2010 / 10 eur

David Cooper (1967, www.davegraphics.com) je priznan kanadski strip avtor, ilustrator, slikar in oblikovalec. Ko ne riše stripov, slika. Svoje ogromne oljne slike razstavlja po celem svetu, predvsem pa v Los Angelesu in New Yorku. Pod psevdonimom Hector Mumbly ustvarja tudi knjige za otroke, oblikuje igrače in se kot oblikovalec/ustvarjalec/producent ukvarja z animacijo. Cooper je za svoje stripe in ilustracije prejel številne nagrade in kritiška priznanja, med njimi tudi najpomembnejši stripovski nagradi: Harvey in Ignatz Award. Leta 2003 je prejel prestižno nagrado new yorške Society of Illustrators.


IZBRANA STRIPOGRAFIJA: Bent, 2010; Underbelly, 2005; Ripple, 2003; Overbite, 2003; Dan and Larry, 2001; Crumple, 2000; Weasel (1-7), 1999- ; Suckle, 1997. Vse izšle pri Fantagraphics books.


Špeh (orig. Ripple) podnaslovljen z Zatreskan v Tino je zadnja grafična novela iz triptiha SuckleCrumpleRipple, ki je nastajal sedem let. Špeh je bil prvotno izdan v petih delih v avtorjevi eklektični zbirki Weasel pri založbi Fantagraphics Books. Je Cooperjevo prelomno delo, ki za razliko od izredno nadrealističnih in prav tako kritiško priznanih knjig Crumple in Suckle, prinaša tako vsebinsko kot likovno izredno realistično zgodbo. Album so ob izidu tako stripovski ustvarjalci kot založniki v eni sapi proglasili za knjigo leta. Špeh je ekspresivna zgodba o zakompleksanemu slikarju, Martinu, ki se zaplete v obsesiven odnos s svojim modelom. Ta odnos ga pripelje do razmišljanja o lastnih pogledih na lepoto in spolnost. Špeh je večplastna zgodba o ljubezni, ki jo pretresajo tako čustva kot spolna privlačnost med Martinom in modelko Tino. Je dinamična zgodba, ki razkriva celovito paleto čustev glavnih likov ter njunih pogledov na ljubezen in privlačnost. Cooper je v tem delu ustvaril tako realističen, živ lik, da je, kakor je v spremnem besedilu zapisal David Cronenberg, res neverjetno, da Tina ne obstaja zunaj Špeha.


V knjižni verziji je Špeh prvič izdan v angleščini pod naslovom Ripple leta 2003 pri založbi Fantagraphics Books. Strip je prevedel Matej de Cecco.